TJIG viikonloppuna Pirkkahallissa – mukana 17 janalaista!

Euroopan suurin junioreiden hallikilpailu eli Tampere Junior Indoor Games käydään tulevana viikonloppuna. Tänä vuonna 26 vuotta täyttävä TJIG kokoaa yli 1 700 nuorta kilpailijaa kolmeksi päiväksi Pirkkahalliin.

Viikonlopun kilpailuun saatiin mukaan peräti 17 janalaista nuorta urheilijaa. Jalkeille saatiin myös kolme janalaista pikaviestijoukkuetta eli janalaisia tullaan kannustamaan sekä 13- että 15-vuotiaiden tyttöjen sekä 13-vuotiaiden poikien viestikilpailussa.

– Hyvän kokoinen joukkue mukana, vaikka toki mukaanhan olisi mahtunut enemmänkin kisaajia. Lähden luottavaisena seuraamaan kisoja, sillä ainakin treenien perusteella luvassa on hyviä tuloksia ja varmasti myös ennätyksiä, Janakkalan Jana yleisurheilun nuorisopäällikkö Arto Nousiainen kertoo.

Kisasivut: https://tampereenpyrinto.fi/yleisurheilu/tjig-2020/

Ohjeita kilpailijoille: https://tampereenpyrinto.fi/yleisurheilu/tjig-2020-ohjeita-kilpailijoille/

Livetulokset: https://live.tuloslista.com/7415

Janalaisten urheilijoiden aikataulu

PERJANTAI 6.3.2020
18.00 N-17 60m aitajuoksu alkuerät: Lotta Jalonen
18.45 N-17 kuulantyöntö: Jenniina Virtanen
19.25 N-17 60m alkuerät: Lotta Jalonen
20.50 N-17 60m aitajuoksu finaali

LAUANTAI 07.03.2020
09.45 T-12 60m alkuerät/etusuora: Maija Santanen
P-13 kuulantyöntö/A-paikka: Matias Räkköläinen
T-15 pituushyppy: Helmi Lipsanen
11.20 T-14 60m alkuerät/etusuora: Tuuli Kulju, Nea Nummenpää
12.00 T-12 korkeushyppy/A-paikka: Inka Hämäläinen
12.50 P-13 60m alkuerät/takasuora: Kasper Päivärinta, Topias Välläri, Tuomas Räkköläinen
13.05 T-15 60m alkuerät/etusuora: Anniina Henttonen, Helmi Lipsanen
14.35 T-12 60m B-finaali/takasuora
14.37 T-12 60m A-finaali/etusuora
14.45 T-14 Pituus: Nea Nummenpää
14.50 P-13 60m B-finaali/takasuora
14.52 P-13 60m A-finaali/etusuora
15.00 T-14 60m B-finaali/takasuora
15.02 T-14 60m A-finaali/etusuora
15.10 T-15 60m B-finaali/takasuora
15.12 T-15 60m A-finaali/etusuora
15.20 N-17 60m finaali/etusuora
16.25 T-12 kuulantyöntö/A-paikka: Inka Hämäläinen
19.10 T-15 kiekonheitto: Anniina Henttonen

SUNNUNTAI 08.03.2020
09.45 T-12 60m aitajuoksu: Inka Hämäläinen
T-15 kuulantyöntö: Anniina Henttonen
11.25 T-14 60m aitajuoksu: Nea Nummenpää
P-13 pituushyppy: Tuomas Räkköläinen, Kasper Päivärinta
11.30 T-14 kuulantyöntö/A-paikka: Tuuli Kulju
12.10 T-13 keihäänheitto: Venla Liukkonen, Hanna Henttonen
12.15 T-12 1000m: Venla Hyvölä
12.45 T-12 pituushyppy/B-halli: Venla Hyvölä
13.40 T-12 pituushyppy/B-halli: Inka Hämäläinen, Maija Santanen
13.45 T-13 1000m: Meeri Koliseva
13.55 P-11 keihäänheitto: Antti Saari
15.40 T-13 korkeushyppy/A-paikka: Venla Liukkonen
16.10 P-11 pituushyppy/B-halli: Antti Saari
17.20 T-14 keihäänheitto: Tuuli Kulju
P-13 4x100m: Antti Saari, Matias Räkköläinen, Tuomas Räkköläinen, Kasper Päivärinta
17.30 T-15 kolmiloikka: Helmi Lipsanen
18.00 T-13 4x100m: Inka Hämäläinen, Maija Santanen, Hanna Henttonen, Meeri Koliseva
18.45 T-15 4x100m: Helmi Lipsanen, Anniina Henttonen, Nea Nummenpää, Tuuli Kulju