Kauden 2017 palkitut

Kauden palkitsemistilaisuus pidettiin tiistaina 14.11. Kuumolatalolla.

Illan aikana jaetiin Puuhamaa-cupin palkinnot, palkittiin SM-mitalistit, kymppikärkeen sijoittuneet urheilijat sekä muut ansioituneet urheilijat ja toimijat.

Puuhamaa-cup, palkittavat 2017

5- ja 7-vuotiaat
Daniel Maaniittu
Heini Lipsanen
Saara Lipsanen
Keira Maaniittu

9-vuotiaat
1. Eeli Vähätalo, 41
2. Aku Koskinen, 40
3. Maija Santanen, 31
4. Eerika Nieminen, 24
5. Venla Hyvölä, 20

11-vuotiaat
1. Topias Välläri, 65
2. Tuomas Räkköläinen, 38
3. Matias Räkköläinen, 26
4. Nea Anttila, 23
5. Hanna Henttonen, 16

13-vuotiaat
1. Helmi Lipsanen, 65
2. Lotta Jalonen, 45
3. Julia Pitkänen, 12
4. Salla Savikko, 10
4. Anniina Henttonen, 10
5. Esa Lehtonen, 8

15-vuotiaat
1. Pinja Kourula, 7
2. Ronja Kallionpää, 6
3. Sara Savikko, 4
3. Onni Ruokangas, 4
3. Emma Kuikka, 4
3. Laura Anttila, 4
3. Matias Lautamäki, 4

Junnupistekisa 2017
1. Jalonen Lotta, 79
2. Lipsanen Helmi, 76
3. Kuikka Emma, 70

Seuraliiga 2017
1. Iikka Alingué, 25
2. Ella Junnila, 19,75
3. Sanni Kuparinen, 11

Ikäluokan kymppikärki 2017
P9 600m kävely, Niklas Pitkänen 4.
P9 1000m kävely, Niklas Pitkänen 2.
T9 600m kävely, Maija Harju 2.
T9 1000m kävely, Maija Harju 1.
P10 keihäs, Akusti Ruokangas 4.
P10 pituus (lankku), Topias Välläri 2.
P10 kuula (3kg), Akusti Ruokangas 3.
T12 kolmiloikka, Helmi Lipsanen 5.
T12 kiekko (750g), Salla Savikko 6.
P14 kuula (5kg), Onni Ruokangas 2.
P14 keihäs, Onni Ruokangas 3.
P14 keihäs (700g), Onni Ruokangas 2.
T14 1500m esteet, Ilona Mononen 10.
P15 400m, Matias Mononen 5.
P15 800m, Matias Mononen 7.
P15 1500m, Matias Mononen 6.
P15 1500m esteet, Matias Mononen 8.
P15 3000m kävely, Sulo Aalto 2.
P16 10km tiejuoksu, Olli Harju 8.
P16 2000m esteet, Olli Harju 8.
P16 pituus, Juuso Junnila 3. / M17 6.
P16 kolmiloikka, Juuso Junnila 9.
T16 kuul, Sanni Kuparinen 8.
T16 kuula (4kg), Sanni Kuparinen 5. / N17 9.
T16 kiekko, Sanni Kuparinen 2.
T16 kiekko, Nilla Rättyä 9.
N17 kiekko, Sanni Kuparinen 2.
M19 300m, Juho Rönkä 4.
M19 pituus, Iikka Alingué 1.
M19 pituus, Valtteri Välläri 5.
M19 kolmiloikka, Iikka Alingué 2.
N19 korkeus, Ella Junnila 1.
M22 seiväs, Niko Koskinen 4.
M seiväs, Niko Koskinen 9.
M kolmiloikka, Iikka Alingué 7.
M 3000m kävely, Sulo Aalto 6.
M 4×100, Janakkalan Jana 7. (Juho Rönkä , Valtteri Välläri , Iikka Alingué , Heikki Nieminen)
N korkeus, Ella Junnila 2.

SM-mitalistit 2017
N19 korkeus, Ella Junnila 2.
M19 pituus, Iikka Alingué 1.
M19 kolmiloikka, Iikka Alingué 1.
N16 kiekko, Sanni Kuparinen 3.
P15 kävely, Sulo Aalto 2.
P14 keihäs, Onni Ruokangas 3.

PM- ja maaottelumitalistit 2017
N19 korkeus, Ella Junnila 2. (mo)
M19 pituus, Iikka Alingué 1. (mo)
M19 kolmiloikka, Iikka Alingué 1. (mo)

Hallimitalistit 2017
M seiväs Niko Koskinen, 2.
N19 korkeus Ella Junnila, 1.
M19 pituus Iikka Alingué, 3.
M19 kolmiloikka Iikka Alingué, 1
N17 kiekko Sanni Kuparinen, 3.

Vuoden pm-urheilija (9-15-v.) (tyttö)
2017 Helmi Lipsanen

Vuoden pm-urheilija (9-15-v.) (poika)
2017 Topias Välläri

Vuoden urheilija, 9-11-v.
2017 Aapo Autio

Vuoden urheilija, 12-13-v.
2017 Helmi Lipsanen

Vuoden urheilija, 14-15-v.
2017 Onni Ruokangas

Vuoden urheilija, 16-17-vuotiaat (nainen)
2017 Sanni Kuparinen

Vuoden urheilija, 16-17-vuotiaat (mies)
2017 Juuso Junnila

Vuoden urheilija, 18-19-vuotiaat (nainen)
2017 Ella Junnila

Vuoden urheilija, 18-19-vuotiaat (mies)
2017 Iikka Alingué

Vuoden urheilija (yleinen sarja)
2017 M 4x100m (Valtteri Välläri, Iikka Alingué, Heikki Nieminen, Juho Rönkä)

Nuoren Suomen juniorivalmentaja
2017 Nilla Rättyä

Vuoden valmentaja
2017 Jouko Kilpi

SVUL:n Uudenmaan piirin valmentajastipendi
Auvo Pasanen

SVUL:n Uudenmaan piirin urheilijastipendi
Iikka Alingué
Valtteri Välläri

Vuoden toimitsija
2017 Markku Stenroth

Vuoden yhteistyökumppani
2017 K-Supermarket Saarinen