SM-hallikisat käytiin viikonloppuna Espoossa. Janakkalan Janan Marc Alingúe nappasi upeasti uransa ensimmäisen kullan miesten kolmiloikassa tuloksella 15.21.
– Ihan hyvä avauskilpailu. Vaikka tulos jätti toivomisen varaa, niin ensimmäinen suomen mestaruus kyllä maistuu! Ensimmäisellä hypyllä tuli tuo voittotulos ja vaikka oli ehkä hiukan pidempiä yliastuttuja niin jäi silti paljon parantamisen varaa. Kolmiloikkahan on kyllä laji jossa harvemmin ensimmäisessä kisassa ennätyksiä paukutellaan, sillä vie aina oman aikansa tottua kovan vauhdin ajoituksiin. Tästä on hyvä jatkaa kesää kohti. Tavoitteena on päästä kilpailemaan Birminghamin EM-kisoissa., kommentoi Marc suorituksiaan kisojen päätyttyä.
Nuorten SM-hallit kisattiin Vaasan Botniahallissa 20-22.2. Janakkalan Janasta mukana oli Milja Rautiainen N19 korkeudessa ja kolmiloikassa. Korkeudessa Milja sijoittui hienosti neljänneksi (155) ja kolmiloikassa ennätyksellään 11,03 seitsemänneksi.
Samaan aikaan nuorten kisojen kanssa järjestettiin aikuisyleisurheilun SM- hallikisat Helsingissä. Janakkalan Janaa olivat edustamassa M35 sarjassa Joonas Lehtonen, M45-sarjassa Ismo Ylenius ja N55-sarjassa Nina Linnakylä. Palkintopallisijat kiersivät tällä kertaa janalaisia kun nelossijoja kertyi peräti viisi. Kaikki pikamatkat juossut Joonas Lehtonen oli neljäs 200 m:llä (26,32 PB) ja 400 m:llä (60,86 PB). 60 m:llä hän oli 6. (alkuerässä 7.88 PB). Ismo Ylenius ylsi niin ikään kahteen nelossijaan 800:m:llä (2.18,76 PB) ja 1500 m:llä ( 4.51,95). Nina Linnakylä oli neljäs kuulassa tuloksella 8,67 PB.
Kuvasssa: Suomen mestari Marc Alingúe ja hänen valmentajansa Diari Sharifi