Jana Pohjola SeuraCupin B-finaalissa

Jana Pohjola SeuraCupin B-finaalissa

Pohjola Seuracup on 11–17-vuotiaille suunnattu valtakunnallinen yleisurheilun joukkuekilpailu, jossa urheilijat keräävät omilla suorituksillaan pisteitä oman seuransa hyväksi. Kauden aikana kilpaillaan piirikilpailuissa ja lopulta parhaat seurat kohtaavat valtakunnallisissa finaaleissa. Jokaisella suorituksella ja pisteellä on merkitystä – juuri se tekee Seuracupista erityisen joukkuekilpailun!

29.8.2026 Riihimäellä järjestetty B-finaali kokosi yhteen sarjansa parhaat seurat ja nuoret urheilijat. Päivän ohjelmassa oli monipuolisesti eri yleisurheilulajeja. Jana oli finaalin 14.  Voiton veivät Kauhajoen Karhut!

Janan nuori joukkue osoitti kovaa taistelutahtoa, venymistä ja vaadittiin myös epämukavuusalueelle hyppäämistä. Eniten pisteitä Janalle keräsi P13 moukarissa kisannut Daniel Maaniittu, joka palkittiin myös joukkueen tsempparina huikean 3 metrin ennätysparannuksen johdosta!

Finaalipäivä huipentui 16 x 60 metrin sukkulaviestiin, jonka jälkeen joukkue suuntasi vielä kannustamaan Suomea maaotteluun Helsingin olympiastadionille.

Kiitos Janan joukkueelle, valmentajille ja kannustajille.