Jana yleisurheilun parhaat palkittu

Janakkalan Jana ry Yleisurheilu, palkitut 7.11.2018

Puuhamaa-cup
5-vuotiaat
Heini Lipsanen 11
Martta Kaltemaa 10

7-vuotiaat
Saara Lipsanen 11
Sonja Kyöstilä 10
Aada Vähätalo 9

9-vuotiaat
Antti Saari (49)
Ella Sahila (39)
Onni Hyvölä (21)
Enna Virtanen (20)
Sara Karapalo (12)

11-vuotiaat
Tuomas Räkköläinen (37)
Inka Hämäläinen (28)
Hanna Henttonen (27)
Miika Lipsanen (26)
Meeri Koliseva (21)

13-vuotiaat
Helmi Lipsanen (42)
Julia Pitkänen (33)
Nea Nummenpää (30)
Anniina Henttonen (20)
Tuuli Kulju (9)

15-vuotiaat
Lotta Jalonen (15)
Onni Ruokangas (4)

Junnupistekisa 2018
Helmi Lipsanen, 47 pistettä
Inka Hämäläinen, 39 pistettä
Meeri Koliseva, 37 pistettä

Seuraliiga 2018
Ella Junnila, 27 pistettä
Iikka Alingué, 23 pistettäe
Sanni Kuparinen, 18,75 pistettä

Ikäluokan kymppikärki 2018
3. Maija Harju T10 1000m kävely
8. Niklas Pitkänen P10 1000m kävely
3. Meeri Koliseva T11 60m
7. Meeri Koliseva T11 150m
6. Akusti Ruokangas P11 keihäs
6. Tuuli Kulju T12 kuula
5. Helmi Lipsanen T13 3-loikka
8. Pinja Kourula T15 1500m
2. Onni Ruokangas P15 keihäs 600g
2. Sanni Kuparinen N17 kiekko
6. Sanni Kuparinen N17 kuula
3. Juuso Junnila M17 pituus
3. Sulo Aalto M17 5000m kävely
(2. Sulo Aalto M16 5000m kävely)
8. Valtteri Välläri M22 pituus
1. Iikka Alingue M19 3-loikka
3. Iikka Alingue M19 pituus
5. Iikka Alingue M 3-loikka
1. Ella Junnila N22 korkeus
1. Ella Junnila N korkeus

Vuoden pm-urheilija (9–15-v.)
2018 Meeri Koliseva

Vuoden pm-urheilija (9–15-v.)
2018 Topias Välläri

Vuoden urheilija, 9–11-v.
Meeri Koliseva

Vuoden urheilija, 12–13-v.
Julia Pitkänen

Vuoden urheilija, 14–15-v.
Onni Ruokangas

Vuoden urheilija, 16–17-vuotiaat
Sanni Kuparinen

Vuoden urheilija, 16–17-vuotiaat
Sulo Aalto

Vuoden urheilija, 18–19-vuotiaat
Iikka Alingué

Vuoden urheilija (yleinen sarja)
Ella Junnila

Vuoden aikuisurheilija (yli 30-vuotiaat)
Petri Satto

Nuoren Suomen juniorivalmentaja
Meseret Thitz

Vuoden valmentaja
Jouko Kilpi

SVUL:n Uudenmaan piirin valmentajastipendi
Juha Kinnunen

SVUL:n Uudenmaan piirin urheilijastipendi
Ella Junnila

Vuoden toimitsija
Andrei Harenko

Vuoden yhteistyökumppani
OP Janakkala

SM-mitalistit
1. Iikka Alingué, 3-loikka M19 (i)
2. Iikka Alingué, pituus M19 (i)
1. Sulo Aalto, kävely M17 (i)
1. Iikka Alingué, 3-loikka M19
1. Sanni Kuparinen, kiekko N17
2. Sulo Aalto, kävely M16
2. Ella Junnila, korkeus aikuiset
2. Onni Ruokangas, keihäs P15
3. Sanni Kuparinen, kuula N17
3. Juuso Junnila, pituus M17

PM- ja maaottelumitalistit
3. Ruotsi-ottelu, Tampere: Ella Junnila, korkeus
2. Nuorten Ruotsi-ottelu: Sanni Kuparinen, N17 kiekko
1. PM-kilpailut, Tanska: Iikka Alingué, U20 3-loikka