Jana yleisurheilu palkitsi parhaitaan

Janakkalan Janan yleisurheilujaoston perinteinen palkintokahvitilaisuus pidettiin keskiviikkona 20.11. Kuumolatalolla.

Kaikki palkitut

Puuhamaa-cup-pisteet (palkittiin max 5 parasta/sarja)

9-vuotiaat

  1. Aada Vähätalo
  2. Onni Hyvölä
  3. Melina Nieminen
  4. Aleksi Sahila
  5. Saara Lipsanen

11-vuotiaat

  1. Inka Hämäläinen
  2. Maija Santanen
  3. Milja Rautiainen
  4. Eerika Nieminen
  5. Joonas Sohlman

13-vuotiaat

  1. Tuomas Räkköläinen
  2. Nea Nummenpää
  3. Matias Räkköläinen
  4. Hanna Henttonen
  5. Eetu Autio

15-vuotiaat

  1. Helmi Lipsanen
  2. Anniina Henttonen
  3. Lotta Jalonen
  4. Julia Pitkänen
  5. Jenniina Virtanen

Junnupistekilpailu 2019

  1. Maija Santanen
  2. Meeri Koliseva
  3. Inka Hämäläinen

Seuraliiga 2019

  1. Iikka Alingué
  2. Sanni Kuparinen
  3. Ilona Mononen

Vuoden pm-urheilija (9–15-v.)
Helmi Lipsanen

Vuoden pm-urheilija (9–15-v.)
Topias Välläri

Vuoden urheilija, 9–11-v.
Inka Hämäläinen

Vuoden urheilija, 12–13-v.
Nea Nummenpää

Vuoden urheilija, 14–15-v.
Helmi Lipsanen

Vuoden urheilija, 16–17-vuotiaat
Ilona Mononen

Vuoden urheilija, 16–17-vuotiaat
Onni Ruokangas

Vuoden urheilija, 18–19-vuotiaat
Sanni Kuparinen

Vuoden urheilija, 18–19-vuotiaat
Lasse Hämelahti

Vuoden urheilija
Iikka Alingué

Vuoden aikuisurheilija (yli 30-vuotiaat)
Maarit Lindberg

Vuoden ohjaaja
Arto Nousiainen

Vuoden valmentaja
Jari Kataja

Vuoden yhteistyökumppani
Akrohouse

SM-mitalistit 2019

HALLI

1. Onni Ruokangas, keihäs M17
1. Sulo Aalto, kävely M17
2. Sanni Kuparinen, kiekko N19

KENTTÄ

2. Iikka Alingué, pituus M22
2. Sanni Kuparinen, kiekko N19
3. Iikka Alingué, 3-loikka M22
3. Ilona Mononen, 800 m N16
3. Ilona Mononen, 1 500 m N16
2. Onni Ruokangas, keihäs M16

PM-maaottelu ja -mestaruuskilpailu U20

1. Lasse Hämelahti 4×100 m Kristiansand

Ikäluokan kymppikärki 2019 (viralliset lajit)
2. Iikka Alingué M22 pituus
3. Iikka Alingué M22 3-loikka
7. Iikka Alingué M 3-loikka
9. Iikka Alingué M pituus
5. Suvi Eerikäinen N22 pituus
8. Suvi Eerikäinen N22 3-loikka
5. Valtteri Välläri M22 pituus
2. Sanni Kuparinen N19 kiekko
4. Sanni Kuparinen N19 kuula
4. Lasse Hämelahti M19 100 m
8. Lasse Hämelahti M19 pituus
8. Nilla Rättyä N19 kiekko
7. Matias Mononen M17 800 m
3. Onni Ruokangas M17 keihäs
9. Ilona Mononen N17 800 m
7. Ilona Mononen N17 3000 m
5. Helmi Lipsanen T14 3-loikka
4. Tuuli Kulju T13 kuula
3. Akusti Ruokangas P12 keihäs
9. Topias Välläri P12 5-ottelu
1. Maija Harju T11 1000 m kävely
10. Inka Hämäläinen T11 korkeus